‎+38 (067) 497 09 08

‎+38 (067) 896 12 29

Пред’явлення позову про стягнення аліментів на дитину.

11:03 09.12.2019

Відповідно до Сімейного кодексу України, батьки самі визначають спосіб виконання батьками обов'язку утримувати дитину. Разом з тим, коли такої домовленості не досягнуто, то обов'язок утримувати дитину в батьків не зникає, а на підставі ч.3 ст.181 Сімейного кодексу України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

У зв'язку з цим виникає питання, чи може суд при винесенні рішення змінити спосіб стягнення аліментів, що був заявлений позивачем у позовній заяві? Тобто, чи може суд при заявленій позовній вимозі про стягнення коштів (аліментів) в певній частці від доходу відповідача, стягнути з останнього кошти (аліменти) в твердій грошовій сумі?

Так, згідно з ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. З огляду на цей принцип диспозитивності, суд не може вийти за межі позовних вимог та винести рішення про яке не просив позивач у своїй позовній заяві.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 4 липня 2018 року № 490/4522/16-ц, у якій суд вказав, що відповідно до частини першої ст.184 Сімейного кодексу України у редакції, чинній на час розгляду справи судами попередніх інстанцій, якщо платник аліментів має нерегулярних, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Проте від сторін не надходило заяви про визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі. 

Крім цього, слід зазначити, що в діючій редакції ч.1 ст.184 Сімейного кодексу України вказано, що суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. На підставі викладеного, можна дійти висновку про те, що коли позивачем не подавалась заява про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі, судом не може бути стягнуто з відповідача аліменти в твердій грошовій сумі.