‎+38 (067) 497 09 08

‎+38 (067) 896 12 29

Якщо трапилась дорожньо-транспортна пригода, а один з учасників немає поліса, чи можна складати Європротокол?

21:23 30.09.2020

Нікому не секрет, що учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 13.1. статті 13 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» звільнені від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності шляхом укладення договору страхування.

Адже, відшкодування збитків від дорожньо-транспортної пригоди, винуватцями якої є зазначені особи, проводить МТСБУ у порядку, визначеному Законом.

 

Звідси виникає питання, чи можна складати Європротокол якщо один з учасників дорожньо-транспортної пригоди має поліс, а інший є учасником бойових дій?

 

Так що ж говорить закон?

Законом встановлено, що забезпечений транспортний засіб – це транспортний засіб, зазначений у чинному договорі обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, за умови його експлуатації особами, відповідальність яких застрахована.

 

При укладенні полісу автоцивілки страховик зобов'язаний безоплатно видати страхувальнику бланк повідомлення про ДТП встановленого МТСБУ зразка (європротокол).

 

При цьому Законом передбачено, що у разі настання дорожньо-транспортної пригоди за участю лише забезпечених транспортних засобів, за умови відсутності травмованих (загиблих) людей, а також за згоди водіїв цих транспортних засобів щодо обставин її скоєння, за відсутності у них ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ці водії мають право спільно скласти повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду.

 

У такому разі водії транспортних засобів після складення зазначеного в цьому пункті повідомлення мають право залишити місце дорожньо-транспортної пригоди та звільняються від обов'язку інформувати відповідні підрозділи Національної поліції про її настання.

 

Відтак, скласти спільне повідомлення про ДТП, за наявності вищевказаних умов, можуть лише водії транспортних засобів, які є забезпеченими, тобто кожен із яких має поліс (договір) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності. При цьому, підстав для іншого тлумачення указані норми не дають.

 

З огляду на викладене, Верховний Суд в постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №204/3413/16-ц дійшов висновку, що оформлення ДТП, як страхової події, при її настанні за участю осіб, які в силу Закону звільнені від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України (за відсутності у них договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (полісу)), має проводитись з інформуванням відповідних підрозділів Національної поліції, оскільки Законом не передбачена можливість складання європротоколу (спільне повідомлення про ДТП без інформування поліції) за відсутності у її учасників полісів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

 

Таким чином, якщо один з учасників дорожньо-транспортної пригоди немає автоцивілки, потрібно обов’язково викликати поліцію для оформлення ДТП. Складання європротоколу в такому випадку буде підставою для відмови в отримані страхового відшкодування.

 

Якщо у Вас виникли непорозуміння в дорожньо-транспортній пригоді чи зі страховою компанією, радимо не зволікати з прийняттям рішення, а звертатись до страхових юристів та адвокатів, які завжди знайдуть правильних вихід з неприємної ситуації.

Авторадник - на всі випадки автомобільного життя!

 

Автор статті Святослав Прокопчук.